Sektörel Yazılar

Seo Nedir? – Google Seo Nasıl Yapılır

Posted On Ekim 17, 2016 at 11:11 am by / No Comments

Seo Nedir?

Seo’nun ingilizce anlamı ” Search Engine Optimization” yani Arama Motoru Optimizasyonudur. S.E.O ana cümlenin kısaltması olarak bilinir. Google, Yahoo, Bing gibi arama motorlarında web sitelerinin ya da web sayfalarının ilk sayfalardan çıkması için sayfaların kodlarında, içeriklerinde, tasarımlarında yapılan düzenleme işlemini anlatmaktadır.

SEO anlam olarak düzenlemeyi anlattığından, amacı da arama motorlarına karşı oluşturulan düzenlemeler ile üst sayfalarda çıkmaktır. Bu şekilde sitenizin içerisinde bulunan bilgiler daha çok kişiye ulaşacaktır. Dolayısıyla size ulaşan kişi sayısı da bununla paralel olarak yükselecektir.

Arama motoru optimizasyonu bir web sitesinin boş boş durarak ulaşmaya çalıştığı başarıyı, çeşitli düzenlemelerle hızlı şekilde ulaştırmaya çalışma işlemidir. Unutmamalıdır ki; “Oturarak başarıya ulaşan tek varlık tavuktur.” Aslında çok karmaşık görünen bu işlemlerin, basit bir sistem olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Google Seo Nasıl Yapılır
Seo denilen şey aslında bir öcü değildir! Sanıldığı kadar korkulacak ya da ekstra güçlerin gerektiği bir olay kesinlikle değildir. Bu yüzden, kendisini “seocu” olarak gösteren kişiler ve şirketleri bunu bilerek seçmenizde fayda vardır. Arama motoru optimizasyonunu kendiniz yapabileceğiniz gibi, az önce bahsettiğim şekilde yapan şirketler ya da şahıslar bulunmaktadır. Bilmeniz gereken en önemli şey;

Seo’da sıralama garantisi verilmez!

Seo için zaman verilmez!

Bu iki seçeneği size sunan kişilerden uzak durunuz. “Ankara Seo Uzmanı”, “İstanbul Seocu”, “Sitenizi Bir Numara Yapalım” gibi ibarelere kanmaktansa, yöntemlerini sorgulayınız. Referans sitelerine mutlaka bakınız. Sitelerin kaç yıllık olduğuna, domain tarihlerinin ne zaman sona ereceğine mutlaka bakınız. Zira verdikleri garanti için google amcanın size karşı savaş açmasını sağlayacak illegal yöntemlere başvurabilecek kişilerdir. Hal böyle olduğunda web siteniz google amca tarafından çeşitli damgalar yiyerek, ani bir düşüş içerisine girecektir. Bu kaçınılmazdır!

Arama Motoru Optimizasyonu Fiyatı
Seo fiyatları çeşitlilik göstermektedir. Seo fiyatı sitenin optimizasyon yapılmadan önceki haline, kodların durumuna, tasarımın kalitesine, ön plana çıkmasını istediğiniz kelimelere göre ekstralar ile doludur.

Seo uygulaması uzun süreç isteyen bir işlem olduğundan, oltayı atıp kaçmak isteyenlere göre değildir. Dolayısıyla zaman gerektirdiğinden, ciddi bir maliyeti de gözden çıkarmaya başlasanız iyi olur. Lakin bahsedilen seo fiyatı, adwordslere harcadığınız fiyata yine de yaklaşmayacaktır. Zira orada birçok firma ya da kuruluş ile ciddi savaş verdiğiniz gerçeği ortadadır.

Bu sebeple rekabeti para ile yapmaktansa arama motoru optimizasyonu ile rekabet etmeniz çok daha ucuza gelecektir.

 

Bir cevap yazın

X