Sektörel Yazılar

KATALOG TASARIMI

Posted On Eylül 26, 2016 at 4:27 pm by / No Comments

Katalog tasarımı; bir firmanın ürünlerinin tanıtımını yapan, mümkün olduğu kadar zengin içeriğe sahip, hitap ettiği kişileri firmanın ürünleri ile ilgili yeteri kadar bilgilendiren bir tanıtım aracıdır. Son derece etkili bir reklam aracı olan katalog tasarımı sayesinde siz de ürünlerinizle ilgili bilgi içeren bir şubeye sahip olabilirsiniz.

Şirketlerin vizyon yönünü kuvvetlendiren, müşteriyi bilgilendirmenin yanı sıra etkilemeyi de başaran bir araç olan katalog tasarımı uzman ve profesyonel bir elden çıktığı takdirde size pek çok avantaj sağlayabilir. Öte yandan katalog tasarımı konusunda yetersiz kişilerin imzasını taşıyan katalogların umulduğu kadar katkı sağlamaması muhtemeldir.

Katalog Tasarımı Firma ve Kuruluşlar İçin Neden Önemlidir?

Elden ele dolaşması ile bilinen kataloglar çoğu firmanın satışlarını artırmanın yanı sıra marka ve ürünlerin tanınma oranını da artırmaktadır. Birçok açıdan yarar sağlayan katalog tasarımı hem prestij açısından hem de vizyon açısından son derece büyük öneme sahiptir.

Siz de firmanızın, ürünlerinizin tanıtımını daha iyi yapabilmek ve bu konuda insanları bilgilendirmenin yanı sıra marka veya ürünlerinizden haberdar olmayanları da bilgilendirmek için etkili bir yöntem arıyorsanız özgün ve yaratıcı bir katalog tasarımı ile amacınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Neden Tasarlanan Her Katalog Akılda Kalmaz?

Katalog tasarımı yaptıran on binlerce firma vardır. Fakat takdir edersiniz ki gördüğümüz her katalog tasarımının aklımızda kalması mümkün değildir. Fakat “katalog tasarımı” dendiğinde herkesin aklına birkaç taslak gelir. Peki aklımızda kalmayı başaran az sayıdaki katalog tasarımlarının diğerlerinden farklı kılan nedir?

Özgün bir katalog tasarımı, dikkat çekici şekilde tasarlanmış ve okuyan kişiyi sıkmayacak şekilde tanıtımlar içeriyorsa büyük bir oranla akılda kalmayı başaracaktır. Tabii bir de katalog tasarımındaki ürünlerin, okuyucunun ilgi alanına giriyor olması da son derece önemlidir. Bu yüzden katalog tasarımı ne kadar mükemmel olursa olsun, hedef kitlenin iyi belirlenmesi de en az katalog tasarımı kadar önemlidir.

Profesyonelce Hazırlanmış Bir Katalog Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

  • Katalog tasarımı akılda kalıcı olmalıdır.
  • Katalog tasarımı marka ve ürünlere dair çağrışım yapmalıdır.
  • Katalog tasarımı firmayı mümkün olduğunca temsil etmelidir.
  • Katalog tasarımı kolay anlaşılabilir olmalıdır.

Bir cevap yazın

X