Sektörel Yazılar

İç ve Dış Mekan Çekimi

Posted On Ekim 17, 2016 at 12:35 pm by / No Comments

Ürün ve mekan fotoğrafı çekimi görselleşmiş dünyada ticari alanda faaliyet gösteren kurumların kendilerini var etmeleri için olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Eğlence merkezleri, showroomlar, restoranlar, mağazalar gibi ticari ürün ve hizmet satışının yapıldığı yerler ve okul, ev, yurt, mağaza, hastane gibi ticari faaliyet gösteren kurumlar birçok durumda görselliği öne çıkaracak şekilde iç ve dış mekan çekimi yaptırırlar. Verileri de internet sitesi, televizyon, katalog, insert ve broşürler için kullanırlar. İç ve dış mekân çekimi detaylara dikkat etmeyi gerektiren zorlukları olan ama eğlenceli bir daldır.

Mekan fotoğrafı çekiminde önemli olan unsurlar objelerin özelliklerinin istenilen derecede vurgulanmasıdır. Son teknoloji makinelerle hazırlanan çekimler bir çok işlemden geçirildikten sonra teslim edilmektedir. Bu fotoğrafçılık alanında bir gruplandırma yaparsak;

İç mekan çekimi
dış mekan çekimi
iç ve dış mekan çekimi
şeklinde bir gruplandırma söz konusu olabilir. Mekan fotoğrafı çekimi fazla göreceli bir kavramdır, bu yüz den son teknoloji ürünler ve profesyonel destek alınarak çekilmesi önem arz eder.

İç ve Dış Mekan Çekimi

Ürün çekimi yapılırken müşteri talebine göre uygulanan konsept çerçevesinde mekanın ön planda olduğu fotoğraflar çekilir. Mekan çekimi yapmadan önce tüm alan her açıdan incelenmeli ve fotoğraflar mümkün olduğunca dikkat çekecek şekilde hazırlanmalıdır. Bütün alan gösterilmek isteniyorsa geniş açı bir lens kullanılması avantaj sağlar. Detaylar öne çıkarılmak isteniyorsa ona uygun teknik donanım hazırlanmalıdır.

Ürün çekimi için tüm hazırlıklar çekimin günün hangi zamanında yapılacağı dikkate alınarak yapılmalıdır. Gece yapılan çekimlerde daha fazla özen gösterilmelidir. Bu işlem tripod kablolu deklanşör veya uzaktan kumanda, ihtiyaca göre ışık seti, renk kalibrasyonunu yapmak, doğru renkleri yakalamak için için gri kart kullanmak gerekir.

Dış mekân fotoğraf çekimlerinde dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir husus da ufuk çizgisinin çerçevede yer aldığı orandır. Ufuk çizgisi, yerle göğün birleştiği noktadır ve fotoğrafta 1/3, 1/5, 1/9 gibi oranlar içerisinde yer almalıdır. Ufuk çizgisinin merkezde yer almasından kaçınılmalıdır.

Fotoğraf Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Işık: Çekimi yapılacak ürünün en iyi, doğal ve göze hoş gelecek şekilde görünmesi için ışık ayarı yapılmalıdır. Dışarıda yapılan çalışmalarda doğaya ve doğal olaylara bir yanıyla mecbur olduğumuz bir yanıyla da çekimlerimize sanatsal bir hava katacağı için olumlu yönde kullanabileceğimiz çekim türleridir.
Dış mekan: Çekim, planlanan konsepte göre homojen ışıkta mı yoksa parçalı ışıkta mı çekim yapılacağı belirlendikten sonra buna uygun koşullar oluştuğunda yapılır. İç mekan çekimi yapılacağı zaman yapay ışıklandırmayı bilmek gerekir.
Renk Sıcaklığı: Renk sıcaklığı ölçü birimi olan kelvin, aydınlatma elemanının ışığının rengini ifade eder. 5500 K gün ışığına denk gelirken Kelvin değeri yükseldikçe renk mavileşmeye Kelvin değeri düştükçe sarılaşmaya başlar.
Mekan: Ürün özelliklerine uygun olarak düzenlenmesi ve hazırlanması gerekir.
Malzemeler

Dış mekan çekimleri için kullanılan malzemeler;

tripod,
Koruyucu filtre,
parasoleyler,
Ekipman çantası,
Omuzluk kayışı,
İç mekanda çekim için önce mekan keşife çıkılır, daha sonra çekiliceke ürüne göre gerekli malzemeler hazırlanır. fotoğrafçılığın bu alanı fotoğrafçılık kursları ile size atölyeler şeklinde verilir.

Bir cevap yazın

X